آیا برای عفونت های قارچی واکسن وجود دارد ؟

واکسن عفونت های قارچی

مطلب را به اشتراک بگذارید

عفونت‌های قارچی در سراسر جهان رایج‌تر می‌شوند، اما برخلاف بیماری‌های ناشی از باکتری یا ویروس، هیچ واکسنی برای محافظت در برابر تهدید قارچی وجود ندارد.


 

در حالی که دانشمندان نگران این نیستند که عفونت قارچی بشریت را از بین ببرد، عفونت ها قطعاً باعث نگرانی هستند.

 

قارچ‌ها طیف گسترده‌ای از بیماری‌ها را در افراد ایجاد می‌کنند، از تحریک‌کننده پای ورزشکاران تا عفونت‌های خونی تهدیدکننده حیات .

 

به گفته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ، عفونت های قارچی مسئول بیش از ۷۵۰۰۰ بستری شدن در بیمارستان و نزدیک به ۹ میلیون ویزیت سرپایی در سال است . در سال ۲۰۲۱، حدود ۷۲۰۰ نفر بر اثر بیماری های قارچی جان خود را از دست دادند. CDC گفت که این اعداد احتمالا دست کم گرفته شده اند.


 

یکی از انواع قارچ ها، کاندیدا اوریس ، می تواند به تمام داروهای مورد استفاده برای درمان آن مقاوم باشد و به ویژه برای بیماران بستری در بیمارستان و در خانه های سالمندان خطرناک است. CDC گفت که این قارچ برای اولین بار در سال ۲۰۰۹ در ژاپن شناسایی شد و از آن زمان در بیش از ۳۰ کشور از جمله ایالات متحده یافت شده است .

 

تغییرات آب و هوایی همچنین باعث گسترش بیشتر قارچ های عامل عفونت می شود : قارچی که باعث تب دره می شود در خاک گرم و خشک رشد می کند و قارچی که باعث بیماری به نام هیستوپلاسموز می شود رطوبت بالا را ترجیح می دهد.

 


 

 

عفونت های قارچی کشنده


 

هدف نهایی ایجاد یک واکسن واحد است که از همه عفونت‌های قارچی محافظت کند.

 

اما ساخت واکسن “پان-قارچ” فوق العاده چالش برانگیز است.

 

به این دلیل که به گفته او، برخلاف واکسن‌های کووید که یک پاتوژن منفرد – ویروس SARS-CoV-2 را هدف قرار می‌دهند – یک واکسن قارچی به طور ایده‌آل در برابر طیف وسیعی از قارچ‌های موجود که هرکدام از نظر بیولوژیکی با دیگری متفاوت است محافظت می‌کند.

 

آسپرژیلوس ، یک کپک معمولی است که می تواند باعث عفونت در ریه ها و سینوس ها شود که بعداً می تواند به سایر قسمت های بدن گسترش یابد.

کاندیدا ، به ویژه Candida auris، نوعی مخمر که می تواند باعث عفونت های خونی جدی، به ویژه در افرادی که در مراکز مراقبت های بهداشتی هستند، شود.

پنوموسیستیس ، که می تواند باعث ذات الریه شود.

در آزمایشات پیش بالینی، واکسن تجربی که توسط نوریس و تیمش ساخته شد ، نشان داد که آنتی بادی های ضد قارچی در حیوانات، از جمله ماکاک های رزوس تولید می کند. او گفت که با حمایت مالی، محققان می توانند آزمایشات واکسن انسانی را در پنج سال آینده آغاز و به پایان برسانند.

 

در آریزونا، محققان بر روی واکسنی برای جلوگیری از تب دره، یک عفونت ریه ناشی از قارچ Coccidioides متمرکز شده‌اند. نوریس گفت، این قارچ که معمولاً در خاک های گرم و خشک جنوب غربی یافت می شود، یک “تهدید نوظهور” است، زیرا تغییرات آب و هوایی در حال گسترش دامنه آن است.

 

جان گالگیانی، مدیر مرکز تعالی تب دره در کالج پزشکی دانشگاه آریزونا، گفت: تاکنون نشان داده شده است که این واکسن در سگ ها موثر است.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *