تاثیر کووید روی چاقی با بالا رفتن کلسترول

تاثیر کووید روی چاقی با بالارفتن کلسترول

مطلب را به اشتراک بگذارید

تاثیر کووید روی چاقی با بالا رفتن کلسترول درا ین مطلب توضیح می دهیم.

با ما همراه باشید.

تاثیر کووید روی چاقی با بالا رفتن کلسترول

 

دو مطالعه اخیر نشان می دهد که کووید ممکن است خطر ابتلا به کلسترول بالا را تا یک سال پس از عفونت افزایش دهد، که برخی از پزشکان بدلیل مشکلی که برای تعدادی از بیماران به وجود آمده بود تحقیقاتی انجام دادند تا نگاه دقیق تری به روند ظاهری داشته باشند.

 

مطالب مقاله :

یک مطالعه که در اوایل این ماه در مجله The Lancet Diabetes & Endocrinology منتشر شد، نشان داد افرادی که قبلاً عفونت کووید داشته‌اند، ۲۴ درصد بیشتر در معرض خطر سطح کلسترول بالا هستند.

 

دکتر زیاد العلی، نویسنده این مطالعه و اپیدمیولوژیست بالینی در دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس، گفت: «اینها افرادی هستند که قبلاً هرگز مشکل کلسترول نداشتند. اکنون، ناگهان، هفته‌ها و ماه‌ها پس از کووید-۱۹ دچاربه مشکلاتی شدند.»


او تشخیص‌های جدید کلسترول بالا را در بین ۵۱۹۱۹ نفر که از مارس ۲۰۲۰ تا ژانویه ۲۰۲۱، دوره قبل از عرضه گسترده واکسن‌ها، مبتلا به کووید بودند، بررسی کرد. شرکت کنندگان بیمارانی بودند که به دنبال مراقبت در بخش امور جانبازان بودند. اکثریت مردان سفیدپوست در اوایل دهه ۶۰ زندگی خود بودند.

در مقایسه با ۲٫۶ میلیون نفر که در همان بازه زمانی کووید را نداشتند، بیمارانی که به کووید مبتلا شدند احتمال بیشتری داشت که تا یک سال بعد سطوح بالای تری گلیسیرید و کلسترول LDL ، به اصطلاح نوع بد کلسترول، داشته باشند. آنها همچنین احتمال بیشتری برای داشتن سطوح پایین تر کلسترول HDL “خوب” داشتند.

 

مطالعه دوم که در اواخر دسامبر در The Lancet Infectious Diseases منتشر شد، یافته‌های مشابهی داشت، البته در گروه بسیار جوان‌تری از افراد.


 

 

محققان در سوئیس سطح کلسترول ۱۷۷ نفر از اعضای ارتش سوئیس را که در سال ۲۰۲۰ به کووید مبتلا شده بودند با ۲۵۱ نفر دیگر که به این بیماری مبتلا نشده بودند، مقایسه کردند. میانگین سنی شرکت کنندگان ۲۱ سال بود.

 

نویسنده پاتریشیا شلگنهاف، استاد بخش بهداشت جهانی و عمومی در دانشگاه زوریخ، گفت که گروه کووید در نهایت با سطح کلسترول بالاتری مواجه شد. آنها همچنین پس از کووید، شاخص توده بدنی بالاتری داشتند.

او گفت: «ما مطمئناً بیمارانی را دیده‌ایم که مبتلا به کووید بوده‌اند که با BMI یا مشکلات متابولیک بالا وارد شده‌اند.

 

اینکه چرا یک ویروس تنفسی مانند کووید ممکن است منجر به کلسترول بالا شود، مشخص نیست. التهاب مداوم می تواند نقش داشته باشد. اما شرکت کنندگان در این مطالعات در طول موج اول موارد کووید نیز بیمار بودند، زمانی که مردم عمدتاً در خانه می ماندند.


 

دکتر گلن هیرش، رئیس قلب و عروق در بهداشت ملی یهودیان در دنور، گفت: «تغییراتی در رفتار، از جمله رژیم غذایی و عدم ورزش» وجود دارد که می‌تواند عاملی در سطوح بالاتر کلسترول باشد.

 

او گفت که تیم او افزایش خطر ابتلا به بسیاری از بیماری ها را پس از کووید مشاهده کرده است، از جمله دیابت، بیماری های قلبی عروقی و بیماری کلیوی.


 

ساراجو گفت: “به نظر می رسد این چیزی است که باید از نزدیک ردیابی شود.”

از روز چهارشنبه، بیش از ۱۰۱ میلیون مورد ابتلا به کووید در ایالات متحده از آغاز همه‌گیری گزارش شده است.

هنوز تحقیقات دقیق تری صورت نگرفته ولی شمار زیادی از مراجعه کننده ها سطح BMI  و چربی بالایی داشتن ، همین امرتوانسته به صورت مستقیم یا غیر مستقیم روی کلسترول تاثیر منفی بگذارد.

 

در مقاله های بعدی برسی میکنیم که چطوری با رژیم مناسب با استفاده از محصولات شرکت OAB از این اتفاق جلوگیری کنیم  

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *