آلزایمر و گروه های خونی

آلزایمر-و-گروه-های-خونی

مطلب را به اشتراک بگذارید

در مورد آلزایمر و گروه های خونی در این مطلب توضیحاتی ارائه می کنیم.

با ما همراه باشید.

آلزایمر و گروه های خونی

گروه خونی افراد می تواند در ابتلا آنها به بیماری های زوال شناختی مانند آلزایمر تأثیر گذار باشد. پس آلزایمر و گروه های خونی با هم در ارتباط اند.

گروه خونی نقش مهمی در رشد سیستم ایمنی بدن ایفا می کند و ممکن است باعث خطر احتمال بروز زوال شناختی در فرد شود.

افرادی که دارای گروه خونی O -اند از ماده خاکستری بیشتری در مغز خود نسبت به گروه های خونی B ,A و AB برخورد دارند ، که این امر به حفاظت در برابر بیماری هایی مانند آزایمر کمک خواهد کرد .
دارندگان گروه خونی O از ماده خاکستری بیشتری در بخش خلفی مخچه برخورداراند.در مقایسه ،افراد با گروه های خونی B,A و یا AB دارای حجم کوچکتری از ماده خاکستری در مناطق تمپورال و لیمبیک مغز از جمله هیپوکامپ چپ هستند که یکی از نخستین بخشهایی از مغز است که در اثر آلزایمر آسیب می بیند.

تمپورال (لوب گیجگاهی):

یکی از چهار لوب اصلی مخ است، که وظیفه ذخیره حافظه جدید پردازش اطلاعات حواس شنوایی و بینایی، درک زبان و سازماندهی از کارکردهای این قسمت مغز هستند.

هیپوکامپ (اسبک یا هیپوکمپوس):

قسمتی از دستگاه کناره ای (سیستم لیمبیک) مغز است که مرکز یادگیری است.

اسبک:

مسئول حافظه دور است و پیش مغز را آزموده های گذشته ما آگاه می کند. این مجموعه خاطرات گذشته را به شکل کوتاه یا درازمدت حفظ می کند.

این ناحیه از مغز جزو اولین نواحی مغز است که در بیماری آلزایمر آسیب می بیند.

لیمبیک (دستگاه کناره ای):

سیستم لیمبیک یا سامانه عصبی احساسی مجموعه ای پیچیده از سازه های عصبی است. زیر مخ و در طرف نهنج (تالاموس) است. وظیفه انجام عمل بویایی و فعالیت های دیگر مانند اعمال خود فرمان و بروز هیجان و سایر رفتارها دخالت دارد.

آلزایمر و تغذیه :

پژوهشگران دانشگاه پزشکی شیکاگو با بررسی عادت غذایی ۶ هزار نفر دریافتند که آن دسته از افراد که دچار مشکلات فراموشی نیستند در عادت غذایی خود غذاهای سرشار از ویتامین ای (E) را دارند،که می تواند با رادیکالهای آزادی که به سلولهای مغز آسیب می زنند مبارزه کنند.

ویتامین E:

یکی از ویتامین ها E محلول در چربی است. این ویتامین همچون ویتامین C خاصیت آنتی اکسیدانی دارد و اثر شیمیایی مخربی که بافت های بدن لطمه می زند را از بین می برد. ویتامین E از سال ۱۹۲۰ میلادی کشف شد و آلفا توکوفرول نام گرفت. از کلمه یونانی (TOKOS) به معنی تولد کودک و کلمه (PHEREIM) به معنی به دنیا آوردن است.

نکته: هر چند ویتامین E مهم ترین عامل برای داشتن سیستم ایمنی قوی و پوست و چشم های سالم است اما همه فواید و خطرات ویتامین E هنوز خیلی مشخص نیست.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *